Kontynuując przeglądanie tej witryny, zgadzasz się na używanie plików cookie w celu gromadzenia danych analitycznych oraz wyświetlania reklam i zawartości dostosowanych do preferencji użytkownika zgodnie z Regulaminem i Polityką Prywatności
Pięć aplikacji somogowych dostępnych w Google Store

Smog – 10 najlepszych aplikacji mobilnych badających smog w Twojej okolicy

Piotr Bender
Piotr Bender

Kwiecień 15, 2019

Smog to niekorzystne dla nas zjawisko atmosferyczne, które wraca z każdym kolejnym sezonem grzewczym. Dzieje się tak z wielu powodów, ale najważniejszymi z nich są źródła zanieczyszczeń które dostają się do powietrza w wielkich miastach. Więcej o samym zjawisku możecie dowiedzieć się z naszego artykułu na temat smogu.

Równie ważne jak rozumienie pochodzenia smogu, ważna jest świadomość jego obecności w okolicy.

Zdarza się, że smog nie zawsze jest dla nas widoczny gołym okiem lub momentalnie wyczuwalny w powietrzu. Dla kobiet w ciąży i osób starszych może to być realne zagrożenie dla zdrowia.

Z pomocą przychodzą mobilne aplikacje, które pozwalają na bieżąco monitorować ilość zanieczyszczeń w powietrzu w danym regionie. Z wykorzystaniem własnych oraz publicznych stacji monitorowania podają obecne i historyczne wskaźniki czystości powietrza

W sklepie Google Play dostępna jest spora ilość aplikacji wykonujących to zadanie z mniejszą lub większą dokładnością i przedstawia dane w mniej lub bardziej przejrzysty sposób. Na potrzeby tego artykułu wybraliśmy i opisaliśmy osiem najlepszych aplikacji.

Kanarek

Logo aplikacji Kanarek
 • Ocena: 4,8/5
 • Ilość pobrań: 500 000+
 • Rozmiar: 6,5M

Zdecydowanie najwyżej ocenianą aplikacją w sklepie Google jest Kanarek, który swoim zasięgiem obejmuje całą Polskę i posiada najdokładniejsze i najbardziej aktualne dane ze stacji badawczych. Na dodatek przedstawia je w wizualnie przejrzysty i jasny sposób, dzięki czemu nie zgubimy się w plątaninie wykresów i map. Ma również wbudowany słownik pojęć, tłumaczący wszystkie informacje w aplikacji dotyczące rodzajów zanieczyszczeń.

Dobrze zbudowany system notyfikacji informuje nas kiedy przekraczane są normy zanieczyszczeń w wybranej przez nas okolicy. Ciekawą funkcjonalnością jest mapa, na której widać rozkład zanieczyszczeń na danym terenie. Sama aplikacja nie jest inwazyjna i nie zasypuje nas nadmiarem powiadomień. Aplikacja jest całkowicie darmowa i bez żadnych reklam.

Smog Polska

Logo aplikacji Smog Polska
 • Ocena: 4,5/5
 • Ilość pobrań: 10 000+
 • Rozmiar: 22M

Zasięg Smog Polska również obejmuje cała kraj, ale posiada mniejszą ilość stacji badawczych, co przekłada się na nieco mniej dokładnie dane. Te dostępne w aplikacji pochodzą z prywatnej sieci około 600 stacji prywatnych firmy LookO2. Mimo to również agreguje informacje w sposób jasny dla użytkownika, a mniejsza ilość funkcjonalności może stanowić zaletę dla osób, które cenią sobie większą prostotę. Sama aplikacja jest bezpłatna oraz bez reklam, ale można do niej dokupić widget na ekran, a sama aplikacja promuje czujniki LookO2.

Aplikacja Zanieczyszczenie Powietrza

Logo aplikacji Zanieczyszczenie Powietrza
 • Ocena: 4,1/5
 • Ilość pobrań: 100 000+
 • Rozmiar: 6.5M

Aplikacja Zanieczyszczenie Powietrza oferuje ogólnokrajowy zasięg i dostęp do stacji państwowych (GIOŚ) oraz komercyjnych stacji LookO2. Agreguje te informacje w sposób przejrzysty, w postaci szeregu wykresów słupkowych prezentujących ilość konkretnego rodzaju zanieczyszczenia powietrza w okolicy wybranej przez nas stacji badawczej. Dodatkowo mamy dostęp do mapy stacji oraz mini encyklopedii zanieczyszczeń powietrza, która wyjaśnia ich pochodzenia oraz wpływ na zdrowie. W wersji płatnej uzyskujemy dostęp do widgetów, wyboru map z prognozami dla konkretnych zanieczyszczeń oraz wyboru własnych jednostek.

Ponieważ smog ma różne natężenie w różnych miastach, oprócz aplikacji o zasięgu na całą Polskę powstały też aplikacje lokalne, przeważnie badające stan powietrza w największych miastach.

Aplikacja Kraków Smog

Logo aplikacji Smog Kraków
 • Ocena: 3,8/5
 • Ilość pobrań: 10 000+
 • Rozmiar: 5.3M

Aplikacja Kraków Smog została stworzona z myślą o mieszkańcach Krakowa, którzy chcą mieć informacje na temat powietrza w ich mieście, ale nie jest im potrzebny dostęp do danych z całej Polski. Aplikacja oferuje bardzo podobne funkcjonalności co jej ogólnokrajowe odpowiedniki, ale ponieważ samych danych jest mniej przedstawia je w bardziej przejrzysty sposób, co jest jedną z jej największych zalet. Użytkownicy zwracają uwagę na dość inwazyjny system powiadomień, który może być powodem nieco niżej oceny.

Aplikacja Smog Kielce

Logo aplikacji Smog Kielce
 • Ocena: 4.6/5
 • Ilość pobrań: 500+
 • Rozmiar: 6.6M

Pomimo jedynie lokalnego zasięgu, aplikacja Smog Kielce posiada zdecydowanie jedną z lepszych ocen w naszym rankingu. Zespół odpowiedzialny za stworzenie Smog Kielce aktywnie odpowiada na komentarze użytkowników. Samo działanie aplikacji jest bardzo proste – pokazuje nam informacje na temat zanieczyszczeń oraz mapę stacji. Dodatkowo pokazuje obecne warunki pogodowe w Kielcach.

Niezależnie od tego jaką aplikację wybierzecie do codziennego monitorowania smogu, każda z nich poinformuje was czy warto w danym dniu pójść na spacer, czy może dla własnego zdrowie pozostać w domu.