Kontynuując przeglądanie tej witryny, zgadzasz się na używanie plików cookie w celu gromadzenia danych analitycznych oraz wyświetlania reklam i zawartości dostosowanych do preferencji użytkownika zgodnie z Regulaminem i Polityką Prywatności
Eco driving to sposób na jednoczesne zmniejszenie ilości wydzialnych spalin i dodatkowa oszczędność paliwa

Eco driving - tańsza i ekologiczna jazda samochodem

Piotr Bender
Piotr Bender

Marzec 25, 2019

Co to jest eco driving?

Eco driving to pojęcie na które składa się zbiór zasad i porad dotyczących prowadzenia samochodu w sposób redukujący emisję spalin i zanieczyszczeń z naszego pojazdu.

Jak działa eco driving?

Prowadząc auto z zastosowaniem się do zasad eco driving redukujemy spalanie paliwa, zużycie elementów samochodu (np. hamulców), ale przede wszystkim dokładamy cegiełkę do ochrony środowiska i poprawy jakości powietrza w naszych miastach.

Biorąc pod uwagę jakim problemem w ostatnich latach stał się wszechobecny w miastach smog, eco driving jest filozofią z którą każdy kierowca powinien dobrze się zapoznać i przyłożyć się do naszej wspólnej walki o czyste powietrze.

Eco driving - zasady

Postaram się po krótce objaśnić Ci jak możesz już od jutra zacząć prowadzić swoje auto w bardziej ekologiczny, tańszy i spokojny sposób.

#1. Uruchamiaj silnik bez wciskania pedału gazu

Odpalanie pojazdu z użyciem gazu, oprócz niekorzystnego wpływu na sam silnik, powoduje bardzo dużą emisję szkodliwych środków.

Niedogrzany silnik spali znacznie większe ilości paliwa na potrzeby rozgrzania, w efekcie wprowadzając więcej zanieczyszczeń do powietrza.

Takie zachowanie jest pozostałością po starej daty autach, które do odpalenia silnika wymagały lekkiego „przygazowania”. Z obecną technologią obecną w naszych samochodach, takiej potrzeby dawno już nie ma.

#2. Nie rozgrzewaj silnika przed jazdą

Od jakiegoś czasu rozgrzewanie silnika na postoju przed jazdą jest karane mandatem. I nie bez powodu.

W trakcie takiego procesu, pojazd potrzebuje więcej czasu aby osiągnąć optymalne warunki pracy („nagrzać się”), ponieważ silnik nie pracuje pod presją i na najniższych obrotach. W efekcie do powietrza dostaje się więcej zanieczyszczeń.

#3. Staraj się zawsze jechać na najwyższym biegu, trzymając niskie obroty

Najbardziej oszczędną dla Twojego auta oraz środowiska jest jazda na możliwie najniższych obrotach przy utrzymaniu stałej prędkości. Im dłużej wstrzymujesz wysokie obroty, tym większe jest to obciążenie dla silnika.

Jak zmieniać biegi przy jeździe eco driving?

Dla kolejnych biegów warto pamiętać, że:

  • pierwszy bieg powinien być używany wyłącznie do startu
  • auto powinno być na drugim biegu już po przejechaniu kilku metrów
  • trzeci bieg jest odpowiedni dla prędkości od 30 – 40 km/h
  • czwarty bieg dla prędkości od 40 – 50 km/h
  • piąty bieg dla prędkości 50 – 60 km/h

#4. Przyśpieszaj dynamicznie

Jak przyśpieszać jeżdżąc w myśl eco driving? Krótszy okres intensywnej pracy silnika oznacz jego mniejsze zużycie oraz mniejszą ilość zanieczyszczeń jaka dostanie się do powietrza w trakcie jazdy. Pamiętaj aby skracać ten okres możliwie często, wciskając pedał gazu do 3/4 głębokości przy przyśpieszaniu.

#5. Nie jedź „na luzie”

Nawet w przypadku zmniejszenia prędkości lub w celu zatrzymania, dużo oszczędniej jest toczyć się na biegu.

#6. Wyłączaj silnik na postoju dłuższym niż 30 sekund

W trakcie postoju samochód wciąż pracuje, pomimo tego, że praca ta jest zwyczajnie niepotrzebna. Z tego powodu do powietrza dostają się niepotrzebne zanieczyszczenia.

#7. Używaj klimatyzacji jak najrzadziej można

Jazda z aktywną klimatyzacją sprzyja większemu spalaniu, a przez co też mniej ekologicznej jeździe. Jeżeli warunki pogodowe na to pozwalają, a powietrze za oknem nie jest zanieczyszczone, postaraj się wykorzystać naturalny przewiew zamiast klimatyzacji.

#8. Unikaj częstych zmian tempa jazdy i jedź ze stałą prędkością

Każdorazowy powrót do utraconej prędkości oznacza zwiększone spalanie silnika i większy wysiłek dla pojazdu. To oczywiście w efekcie przekłada się na większy wpływ na środowisko.

#9. Staraj się hamować rzadko, a jeżeli jest taka możliwość, hamuj silnikiem

Podczas hamowania silnikiem dochodzi do mniejszego zużycia hamulców, a dodatkowo sam samochód nie zużywa do tego paliwa.

#10. Unikaj zbędnego obciążenia

Cięższy samochód oznacza większą masę z którą musi sobie poradzić nasz silnik. Jeżeli ograniczysz masę, zauważysz znaczą różnice w spalaniu i wydzielanych spalinach.

#11. Dbaj o właściwe ciśnienie w oponach

Właściwe ciśnienie w oponach może nawet w 1/10 zredukować spalane przez auto paliwo. Ciśnienie w oponach ma też wpływ na Twoje własne bezpieczeństwo i zużycie samych opon. Dobrze jest sprawdzać ciśnienie przynajmniej raz w miesiącu i przed wyruszeniem w dłuższą trasę.

#12. Dbaj o właściwy stan techniczny pojazdu

Dla utrzymania odpowiedniego spalania ważny jest odpowiedni stan techniczny całego pojazdu. Kontroluj regularnie elementy takie jak hamulce, płyn chłodniczy, poziom oleju.

#13. Używaj wentylacji zamiast otwierania okien

Skorzystaj z wyposażenia jakie posiada Twoje auto. Otwarte okna mają wpływ na aerodynamikę pojazdu, a przez to oczywiście na jego spalanie.

#14. Zrezygnuj ze zbędnych elementów na samochodzie

Jeżeli na swoim dachu wozisz szyny na rower bądź boksy, rezygnacja z takich dodatkowych elementów przełoży się mniejsze o nawet 20% spalanie.

Stosując się do tych wszystkich zasad nie tylko znacznie obniżysz spalanie swojego pojazdu oraz zużycie jego części, ale przede wszystkim realnie wpłyniesz na poprawę jakości powietrza w swojej okolicy.

Jak jeszcze możesz się przyłożyć do walki o czyste powietrze?

#15. Zabierz ze sobą pasażerów

Jedno auto na drodze zamiast trzech zawsze będzie bardziej korzystne dla środowiska, niż nawet najbardziej zagorzali eco kierowcy. Dzieląc swój przejazd z innymi podróżującymi zmniejszasz ilość niepotrzebnych pojazdów na drogach i w pełni wykorzystujesz potencjał swojego auta. Przykładasz się do zmniejszenia korków, krótszych postojów a w efekcie mniejszej ilości spalin w powietrzu.

Dodatkowo za każdy taki przejazd możesz otrzymać zapłatę, którą możesz poświęcić na koszty eksploatacyjne samochodu, paliwo, lub po prostu własne wydatki.

Carpooling, bo o tym mowa, jest nowym sposobem komunikacji, niezbędnym do zmniejszenia ilością aut na naszych ulicach. Chcesz wiedzieć jak możesz w tym pomóc?

Sprawdź tutaj jak to zrobić.