Kontynuując przeglądanie tej witryny, zgadzasz się na używanie plików cookie w celu gromadzenia danych analitycznych oraz wyświetlania reklam i zawartości dostosowanych do preferencji użytkownika zgodnie z Regulaminem i Polityką Prywatności
Smog to poważne zanieczyszczenie powietrza występujące na danym terenie

Co to jest smog? Jak powstaje i co powoduje? 6 najważniejszych odpowiedzi

Piotr Bender
Piotr Bender

Marzec 25, 2019

Od kilku lat temat smogu staje się coraz bardziej popularny w naszym kraju.

Jakość powietrza w większych miastach Polski przekracza dopuszczalne normy kilkanaście razy w roku w trakcie sezonu grzewczego.

Coraz więcej ludzi zaczyna interesować się tematyką smogu, a aż 98% Polaków jest świadomych obecności tego zjawiska i problemów z nim związanych.

Pierwszym krokiem na drodze do walki ze smogiem jest pogłębienie naszej świadomości na to z czego dokładnie składa się smog, jakie są jego realne skutki i jak możemy sobie z min poradzić.

Co to jest smog?

Smog jest to poważne zanieczyszczenie powietrza występujące na danym terenie.

Nazwa smog pochodzi z języka angielskiego i jest połączeniem słów smoke (dym) oraz fog (mgła), co w bardzo prosty sposób obrazuje sposób powstawanie smogu.

Jak powstaje smog?

Smog jest skutkiem unoszenia się pyłów i związków chemicznych szkodliwych dla zdrowia człowieka w wilgotnym powietrzu.

Same rodzaje pyłów i związków chemicznych w smogu zależą od źródła jego pochodzenia. Ze względu na to źródło, smog dzielimy na:

  • Smog londyński – składa się z dwutlenku siarki, tlenków azotu, węgla, sadzy oraz trudno opadających pyłów. To właśnie z nim mamy styczność w naszej strefie klimatycznej.
  • Smog typu Los Angeles – to mieszanka tlenków węgla, tlenków azotu i węglowodorów, które w wyniku wystawienia na słońce przekształcają się w inne szkodliwe związki.

Co powoduje smog?

Oprócz samego nieprzyjemnego zapachu chmury zanieczyszczeń, smog ma wpływ przede wszystkim na nasze zdrowie i samopoczucie.

Wystawienie na zanieczyszczenia zawarte w smogu mogą prowadzić do:

  • chorób układu krwionośnego
  • problemów z oddechem i niewydolności oddechowej
  • pojawienia się alergii
  • chorób nowotworowych

Smog może też oznaczać większą śmiertelność wśród ludzi na terenach narażonych na ten problem. Według Europejskiej Agencji Środowiska, w naszym kraju na choroby, których przyczyną jest smog, umiera rocznie powyżej 40 000 tysięcy osób.

Jakie są przyczyny smogu?

Ciężko jest mówić o jednej przeważającej przyczynie smogu. Składa się na niego szereg czynników:

Położenie geologiczne

Ze smogiem od zawsze mają problem miasta, które znajdują się w kotlinach. Takie ukształtowanie terenu nie pozwala na swobodną cyrkulację powietrza. W efekcie powietrze pozostaje wewnątrz kotliny i gromadzi coraz to więcej zanieczyszczeń. W Polsce z takim problemem od zawsze zmaga się Kraków, który zaliczany jest do jednych z najbardziej zanieczyszczonych miast w naszym kraju.

Infrastruktura grzewcza w miastach

Znaczna część smogu pochodzi z „kopciuchów” czyli mieszkań i zabudować w których głównym źródłem ogrzewania budynku są starej daty piece lub spalanie różnego rodzaju szkodliwych materiałów. Do materiałów tych możemy zaliczyć węgiel, plastik, gumę, biomasę, drewno lub innego rodzaju sztuczne tworzywa.

Pojazdy spalinowe

W dużych aglomeracjach z olbrzymią liczbą mieszkańców którzy codziennie dojeżdżają do pracy autem bądź komunikują się na co dzień wykorzystując samochód pojawia się problem wydzielania szkodliwych spalin i ogólnego zatrucia powietrza. Dodatkowo ruch pojazdów wzbija w powietrze osadzony na ziemi pył dodatkowo je zanieczyszczając. Pojazdy z silnikami diesel, w których zdemontowano filtr DPF (filtr cząsteczek stałych) mają największy wpływ na zjawisko smogu tego pochodzenia.

Smog w Polsce

Polska na tle krajów Unii Europejskiej jest niechlubnym liderem jeżeli chodzi o zanieczyszczenia powietrza w miastach.

Na ranking 50 najbardziej zanieczyszczonych miast, 36 znajduje się w Polsce.

W rejonach z największym zaludnieniu normy przekraczane są kilkukrotnie w ciągu roku.

Jak możemy zapobiec zjawisku smogu?

Istnieje szereg sposobów na które my jako mieszkańcy możemy walczyć ze smogiem w naszych miastach. Faktem jednak jest, że aby doświadczyć realnych zmian, musimy uporać się z każdą jedną z przyczyn powstawania tego zjawiska:

Monitorować naszą okolicę na wypadek palenia szkodliwymi materiałami

Jeżeli uda nam się zauważyć, że z któregoś z kominów wydobywa się czarny, duszący dym, bądź poczujemy zapach specyficzny dla palenia sztucznych materiałów, powinniśmy taki wypadek zgłosić do służb porządkowych takich jak straż miejska. Za palenie śmieciami bądź szkodliwymi materiałami wymierzona może zostać kara w wysokości od 20 do 500 zł.

Wybór komunikacji miejskiej

Jeżeli istnieje taka możliwość, postarajmy się wybierać komunikację zbiorową jako metodę dotarcia do swoich codziennych celów. Ogranicza to ilość aut na drodze, a dodatkowo jest rozwiązaniem tańszym i momentami nawet szybszym.

Wybór roweru w sezonie

Rower jest doskonałą formą sportu, która może również służyć do codziennego dotarcia do pracy/szkoły/uczelni czy każdego innego miejsca. W miarę rozwoju infrastruktury rowerowej w miastach, jazda na rowerze staje się bezpieczniejsza i coraz to mniej uciążliwa.

Rozsądne korzystanie z auta

Jeżeli już zmuszeni jesteśmy do korzystania z auta, róbmy to stosując się do zasad eco drivingu (więcej o eco driving możesz przeczytać tutaj). W przypadku samochodów z silnikiem diesel dbajmy o stan filtra DPF, a przede wszystkim nie pozbywajmy się go z naszej instalacji.

Co najważniejsze, starajmy się wykorzystywać pełen potencjał naszych aut, dzieląc nasz przejazd ze znajomymi z pracy lub okolicy w której mieszkamy. Taka idea nazywana jest carpoolingiem i staje się coraz bardziej popularna w miarę wzrostu cen paliw, pogorszającego się stanu powietrza i rosnącej świadomości Polaków na temat odpowiedzialni za własne środowisko.

Chcesz spróbować? Możesz w tym celu skorzystać z aplikacji JoomPin, która połączy Cię z osobami z Twojej okolicy jeźdzącymi codziennie w to samo miejsce co Ty.

Dowiedz się jak.