Kontynuując przeglądanie tej witryny, zgadzasz się na używanie plików cookie w celu gromadzenia danych analitycznych oraz wyświetlania reklam i zawartości dostosowanych do preferencji użytkownika zgodnie z Regulaminem i Polityką Prywatności
Carpooling to sposób na wspólne przejazdy, na których korzystają kierowcy, pasażerowie, ale przede wszytkim środowisko

Carpooling - jak dbać o środowisko bez rezygnowania z auta

Piotr Bender
Piotr Bender

Marzec 25, 2019

Carpooling to współdzielenie przejazdu z jednego punktu do drugiego przez kierowcę oraz pasażerów, których nie zawsze łączy koleżeńska lub bliższa relacja.

Dwuczłonowa nazwa carpooling pochodzi od słów car - samochód oraz pool czyli dodanie jakiejś wartości do wspólnej puli. W dosłownym znaczeniu chodzi o współdzielenie samochodu.

Pierwsze zjawisko carpoolingu pojawiło się długi czas temu w stanach w latach trzydziestych kiedy to, z powodu recesji, kierowcy pierwszych ogólnodostępnych pojazdów zaczęli oferować miejsca w zamian za konkurencyjną dla taksówek stawkę.

Od tamtej pory moda na carpooling miała swoje wzloty i upadki, w zależności od sytuacji gospodarczej danego kraju. Przy wysokich cenach paliwa, kryzysie gospodarczym lub innych warunkach, które stawały się problematyczne dla obywateli, kierowcy w naturalny sposób poszukiwali możliwości zarobienia dodatkowych pieniędzy.

Tymczasem carpooling od zawsze był i jest zjawiskiem pozytywnym, które jako społeczeństwo powinniśmy rozważyć ponownie.

Zalety carpoolingu

Carpooling jest niezwykle korzystną opcją dla wszystkich ze stron uczestniczących w przejeździe. Kierowcy otrzymują od pasażerów zapłatę za wykonaną usługę, a pasażerowie są w stanie pokonać trasę w wygodny i komfortowy sposób przy koszcie porównywalnym do innych środków transportu.

Co jednak najważniejsze, carpooling pozwala na ograniczenie ilości pojazdów na drogach, a to przekłada się na dużo mniejszą ilość zanieczyszczeń dostających się do powietrza i mniejsze zakorkowanie naszych ulic i dróg.

Samochody są jednym z głównych źródeł smogu w większych miastach, gdzie zanieczyszczenia pochodzące z aut odpowiadają za 63% ogólnego zanieczyszczenia powietrza cząsteczkami PM10. Jasne zatem jest, że carpooling jest idealnym rozwiązaniem na problemy środowiska w naszych miastach.

Carpooling a bezpieczeństwo i ubezpieczenie

W przypadku przejazdów carpoolingowych, ubezpieczenie chroni nas tak jak w każdym innym przypadku.

W zależności od tego czy znajdujemy się w pozycji pasażera czy kierowcy, kwestia ubezpieczenia jest rozpatrywana następująco:

Dla pasażera

W momencie kiedy mamy do czynienia z wypadkiem spowodowanym przez innego uczestnika ruchu drogowego, nie z winy kierowcy, odszkodowanie otrzymasz z jego OC. W przypadku kiedy do wypadku doszło z jego winy, kierowca będzie musiał pokryć Twoje odszkodowanie na własną rękę.

Dla kierowcy

Jako osoba odpowiedzialna za bezpieczeństwo pasażerów, kierowca w chwili wypadku będzie pokrywał odszkodowanie wypłacane pasażerom. W zależności od tego czy to on spowodował wypadek, zostanie ono pokryte z OC lub polisy.

W kwestii bezpieczeństwa osobistego, powinniśmy tu zastosować zasady jakie stosujemy każdego dnia przy kontakcie z osobami obcymi (w przypadku kiedy dzielimy przejazd z nieznaną nam osobą). Dodatkowo najrozsądniej jest korzystać z dostępnych na rynku platform i aplikacji carpoolingowych, które znacząco podnoszą bezpieczeństwo naszego przejazdu.

Jakie więc mamy opcje?

Carpooling w Polsce

Na ten moment najbardziej popularnym rozwiązaniem carpoolingowym w Polsce jest dobrze znany BlaBlaCar.

Pozwala on w łatwy sposób znaleźć i stworzyć przejazd na danej trasie, zamieścić ogłoszenia na wirtualnej tablicy aplikacji i komunikować się z potencjalnymi pasażerami.

Ceny za przejazd są wyjątkowo rozsądne, a dzięki ocenom i komentarzom użytkowników wiemy dokładnie z jakim kierowcą będziemy jechać.

Bardzo podobną funkcjonalność oferuje portal Jedziemy Razem, na którym można znaleźć listę z ofertami przejazdów z całej Polski.

Carpooling w miastach

Na ten moment nie ma na rynku rozwiązania który w łatwy, przejrzysty i godny zaufania sposób pozwoli nam korzystać z carpoolingu w codziennych przejazdach do różnych lokalizacji w mieście.

Istniejące aplikacje i portale skupiają się raczej na rozwiązań dedykowanych dla klientów biznesowych, pozostawiając mieszkańców w lekkim cieniu.

Na szczęście już w niedługim czasie osoby z dużych miast będą mogły komunikować się wspólnie, dzięki Joompin – pierwszej w Polsce aplikacji carpoolingowej stworzonej z myślą o mieszkańcach i ich codziennych podróżach.

Chcesz zostać pionierem i dołożyć własną cegiełkę do poprawy jakości powietrza w Twoim mieście, oszczędzając przy tym pieniądze?

Dowiedz się więcej o JoomPin